Afbeelding

Gemeente Maashorst wil vervallen Ambianz-locatie in Zeeland kopen

Zeeland 484 keer gelezen

ZEELAND – De gemeente Maashorst wil de voormalige uitgaans- en evenementenlocatie Ambianz aan de Kerkstraat 60 en 60a in Zeeland in handen krijgen. Het college van B en W stelt de gemeenteraad voor 682.937 euro te betalen voor het pand en de bijbehorende grond. Daarbovenop vraagt het college geld voor bijkomende kosten en een afzonderlijk sloopbudget van 210.000 euro. Wat er uiteindelijk op de prominente plek in het dorpscentrum komt, staat nog niet vast.

Met de aankoop wil de gemeente een einde maken aan de verloedering van het complex en zelf de regie nemen over de toekomst van de locatie. Ambianz ligt naast het dorpshuis en nabij andere voorzieningen, waaronder horeca, het kindcentrum en de kerk. Volgens het college is het terrein daardoor van strategisch belang voor de verdere ontwikkeling van het centrum van Zeeland. De gemeenteraad neemt 1 oktober een besluit over de transactie. Op 24 september wordt het voorstel besproken in de commissie Ruimte, Economie en Financiën.

Bijna negen ton gemoeid met aankoop en sloop Ambianz; toekomst van markante plek aan Kerkstraat nog ongewis


De plannen voor de locatie kennen een lange voorgeschiedenis. In 2022 diende eigenaar Van Tiel een aanvraag voor een omgevingsvergunning in om op de Ambianz-locatie 14 appartementen te bouwen. Daarna volgden verschillende overleggen met de gemeente. In 2024 liet de initiatiefnemer weten dat uitvoering van het appartementenplan volgens de gemeentelijke eisen niet haalbaar was. De eigenaar vroeg de gemeente vervolgens of zij bereid was het pand en de grond over te nemen.

Intussen ontwikkelde Maashorst nieuwe ideeën voor het centrum van Zeeland. De gemeentelijke voorkeur gaat uit naar een gebouw met een publiek toegankelijke begane grond en woningen op de verdiepingen. Op straatniveau zou ruimte kunnen komen voor detailhandel, horeca of een andere commerciële of maatschappelijke voorziening. Boven die voorziening zouden appartementen kunnen worden gerealiseerd. Dat is echter nog geen uitgewerkt bouwplan. De gemeenteraad besluit op 1 oktober in de eerste plaats over de aankoop, de grondruil en het benodigde geld. De precieze bestemming, het aantal woningen, de hoogte van een nieuw gebouw en de invulling van de begane grond moeten later worden bepaald.

De huidige eigenaar ontvangt als onderdeel van de transactie een bouwrijpe gemeentelijke kavel aan De Hekel in Zeeland. Op die grond, die ongeveer 1.032 vierkante meter groot is, zijn vijf patiowoningen voorzien. De gemeente waardeert deze bouwkavel op 345.720 euro. Voor de voormalige Ambianz-locatie is een koopprijs van 682.937 euro afgesproken. Na verrekening van beide bedragen moet Maashorst nog 337.217 euro aan de verkoper betalen. Het college vraagt de gemeenteraad voor de aankoop en bijkomende kosten een krediet van in totaal 688.507 euro beschikbaar te stellen. Daarin zijn onder meer kosten koper, ecologisch onderzoek en een asbestinventarisatie opgenomen. Daarnaast vraagt het college een afzonderlijk sloopbudget van 210.000 euro.

Asbest en beschermde dieren
Uit een eerste natuuronderzoek blijkt dat nader onderzoek nodig is naar de mogelijke aanwezigheid van vleermuizen, zwaluwen, steenmarters en huismussen. Daardoor kan het pand volgens het college waarschijnlijk op zijn vroegst eind 2027 worden gesloopt.

De koopovereenkomst bevat nog een opvallende bepaling. Als op de Ambianz-locatie binnen tien jaar na de overdracht horeca wordt toegestaan, krijgt de huidige eigenaar onder voorwaarden een eerste recht van koop of een optie om het horecadeel te huren. De afspraak geldt niet wanneer horeca slechts een ondergeschikte functie vormt binnen een ander concept, bijvoorbeeld als ondersteuning van een maatschappelijke of commerciële voorziening. Uit het raadsvoorstel blijkt dat de verkoper om deze positie heeft gevraagd omdat nieuwe horeca op de Ambianz-locatie zou kunnen concurreren met vastgoed en horeca-activiteiten van de eigenaar in de directe omgeving.

De bepaling betekent niet dat er zeker opnieuw een café, restaurant of uitgaansgelegenheid komt. Wel houdt de voormalige eigenaar gedurende tien jaar een bijzondere positie als de gemeente uiteindelijk voor een zelfstandige horecafunctie kiest.

B&B aan Kerkstraat 62 en 62A?
De overeenkomst geeft ook informatie over plannen op het naastgelegen adres Kerkstraat 62 en 62A. De initiatiefnemer wil daar een bed and breakfast realiseren. De gemeente heeft de mogelijkheden ambtelijk onderzocht, maar concludeert dat een zelfstandige B&B volgens de huidige planologische regels niet is toegestaan. De gemeente spreekt in het koopcontract af zich in te spannen om een concreet initiatief op wenselijkheid en haalbaarheid te laten beoordelen. Daarbij moeten ook het parkeren en een mogelijke doorgang vanuit de tuin van Kerkstraat 62/62A naar het openbare gebied worden onderzocht.De commissie Ruimte, Economie en Financiën bespreekt het voorstel op 24 september. De raad neemt 1 oktober het definitieve besluit.

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Uit de krant