Afbeelding

Maashorst neemt ruim 2,5 ton verlies voor 20 woningen Reek

Reek 128 keer gelezen

REEK - De gemeente Maashorst wil een verlies van ruim een kwart miljoen euro accepteren om 20 koopwoningen op de voormalige tennisvelden aan de Scheenen in Reek mogelijk te maken. Het college vraagt de gemeenteraad ongeveer 260.000 euro uit de reserve van het grondbedrijf te halen. Opmerkelijk is dat CPO-vereniging Reek al 23.500 euro provinciale subsidie voor het project ontving, terwijl volgens het raadsvoorstel nog een objectieve selectie van CPO-partijen moet plaatsvinden.

Het woningbouwplan De Scheenen is vooral bedoeld voor starters en senioren. Via Collectief Particulier Opdrachtgeverschap (CPO) treden toekomstige bewoners gezamenlijk op als opdrachtgever. Het gemeentelijke schetsontwerp omvat 8 starterswoningen, 6 seniorenwoningen en 6 flexibel toe te wijzen, levensloopbestendige nultredenwoningen. De woningen moeten in het ‘goedkope of betaalbare koopsegment’ vallen.

Wethouder Franko van Lankvelt (Ruimtelijke Ontwikkeling en Woningbouw): “Dit plan is tot stand gekomen in overleg met Stichting Dorpsontwikkeling Reek. We zien dat er in Reek behoefte is aan betaalbare woningen voor starters en senioren. Met deze ontwikkeling spelen we daarop in. Daarmee dragen we bij aan de leefbaarheid van Reek en helpen we inwoners makkelijker door te stromen naar een woning die bij hun situatie past.”

Aanvankelijk wilde de gemeente een groter gebied ontwikkelen, inclusief grond ten noorden van de tennisvelden. Uit geuronderzoek bleek echter dat daar geen aanvaardbaar woon- en leefklimaat kon worden gegarandeerd. Het project werd daarop verkleind.

De tennisvereniging is verhuisd naar Sport en Spel Reek, waardoor de oude locatie beschikbaar komt. Volgens het college zijn er momenteel geen andere concrete woningbouwprojecten in Reek. Vooral jongeren en jonge gezinnen zouden het dorp moeilijk kunnen blijven bewonen. Ook senioren kunnen nauwelijks doorstromen naar kleinere woningen.

De woningen worden rond een gezamenlijke groene binnenruimte gebouwd. Privétuinen blijven beperkt tot een strook van ongeveer twee tot drie meter rond de woning. Het grootste deel van het terrein blijft openbaar en in eigendom van de gemeente.

De financiële stukken noemen verschillende verliesbedragen. Het verschil tussen de geraamde nominale kosten van 1.575.958 euro en de huidige grondopbrengsten van 1.249.800 euro bedraagt 326.158 euro. De gemeente verwacht echter dat de grondopbrengsten gedurende de looptijd met 172.085 euro stijgen. Na verwerking van verwachte kostenstijgingen, opbrengstenstijgingen en rente resteert een geraamd negatief eindsaldo van 278.560 euro. Omgerekend naar de waarde per 1 januari 2026 is dat 252.301 euro.

Het college vraagt de raad desondanks circa 260.000 euro als verliesvoorziening te reserveren. Als de verwachte hogere opbrengsten niet of slechts gedeeltelijk worden gerealiseerd, kan de gemeente echter aanzienlijk meer verliezen en kan het tekort ruim boven de 3 ton uitkomen.

Subsidie vóór ‘objectieve’ selectie
CPO-vereniging Reek bereidde samen met Stichting Dorpsontwikkeling Reek het conceptplan voor. Volgens de gemeente krijgt de vereniging de grond niet automatisch. Er moet een objectieve tender komen waarbij ook andere CPO-partijen kunnen meedingen. Maashorst verwijst daarbij naar de regels voor gelijke kansen uit het Didam-arrest. Toch blijkt uit het openbare subsidieregister van de provincie dat CPO-vereniging Reek op in januari 2025 al 23.500 euro projectsubsidie voor De Scheenen ontving. Het raadsvoorstel noemt deze subsidie niet. Evenmin wordt uitgelegd wat ermee gebeurt als een andere CPO-organisatie de gemeentelijke selectie zou winnen. De provinciale bijdrage betekent niet dat de gemeentelijke uitkomst vooraf vaststaat, maar geeft de lokale vereniging wel een duidelijke voorsprong: zij is al georganiseerd, heeft het plan voorbereid en beschikt over projectfinanciering voor precies deze locatie.

De gemeenteraad bespreekt project De Scheenen op 1 oktober.

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

Afbeelding
Maashorst neemt ruim 2,5 ton verlies voor 20 woningen Reek Reek 56 minuten geleden
Afbeelding
Lezing weervrouw Margot Ribberink in Sociëteit Grave Grave 4 uur geleden
Afbeelding
Marion van de Schans en José Govers openen ateliers Maashorst 4 uur geleden 1
Afbeelding
Huisselingse Dagen combineren traditie en gezelligheid Ravenstein 4 uur geleden
Afbeelding
Ravenstein zingt en wandelt voor KWF Kankerbestrijding Ravenstein 4 uur geleden
Afbeelding
Lezing in Schaijk over leven tot het laatst Schaijk 4 uur geleden

Uit de krant