Afbeelding

Bronckhorstklooster in Oud-Velp heeft een nieuwe functie

Velp 4.274 keer gelezen

Door Annelies Graafsma

VELP - De kapel van het Bronckhorstklooster in Oud-Velp heeft een metamorfose ondergaan. In de kapel kunnen bezoekers van maandag tot vrijdag en op afspraak terecht voor koffie en thee, een lunch, bijeenkomsten of een viering. Eén keer per maand op donderdag is er de mogelijkheid in de avond te komen eten, een eenvoudig driegangenmenu. Art Partners, de kunstuitleen, is vertrokken uit de kapel en Carrousel Groen, onderdeel van BrabantZorg, heeft de kapel met behoud van alle architectonische details sfeervol verbouwd. Bedrijfjes met eigen producten hebben in het hoofdgebouw van het klooster een plek gekregen. (foto: Chris Wanders)

Evenementencoördinator en gastheer Ferry van Melis ontvangt Arena in de kapel en laat zien welke mogelijkheden er nog meer zijn. “De reserveringen voor het maandelijkse donderdagavonddiner zitten al vol tot januari. Er is geflyerd en de aanvragen voor deelname liepen binnen. Wandelaars en toeristen komen al langs voor een kopje koffie of en lunch. Maar nog belangrijker vind ik dat in de kapel en in de bedrijfjes mensen werken die met ondersteuning een zinvolle dagbesteding hebben als assistent-medewerker. We willen dat ze graag bij ons zijn”, vertelt Van Melis. “Er zijn 120 assistenten en 35 vaste medewerkers bij Carrousel Groen. De assistenten werken altijd samen met een professional. De keuken, de bakkerij, het naaiatelier, de houtbewerking, allemaal staan ze in dienst van elkaar. Ze krijgen ook van extern opdrachten. De bakker en zijn team bakt broodjes voor verschillende restaurants.”

Piet Heesbeen, de bakker, heeft de opdracht om 18.000 chocolade sinterklaasattenties te maken voor BrabantZorg. Het bakkersteam maakt ook lekkernijen voor het restaurant van BrabantZorg in Schaijk en voor de kapel. De bakker laat de chocoladeattentie zien, zelf ontworpen en zelf gemaakt. Het modeatelier verhuist deze week naar de voorkant van het klooster, vanaf het terras bij de kapel kun je ze dan aan het werk zien. Ook zij nemen opdrachten van buiten aan, je kunt er terecht om kleding te laten vermaken. In de houtwerkplaats maken ze houtproducten op aanvraag. Dat kan gaan om een tuinmeubel, serveerplanken maar ook om reparatiewerk. En dan is er het Creatief Atelier. Daar spelen de medewerkers vooral in op persoonlijke wensen van de deelnemers. De gemaakte producten worden in de kapel verkocht. Ook hier zijn opdrachtgevers van buiten, zakken vol buideltjes thee staan klaar om in een mooi kartonnetje te worden gevouwen, een deelnemer beplakt eierdozen met een foto’s van kippen.

Van Melis: “We zijn geen reguliere horeca; mensen moeten het fijn vinden om hier te komen. Vaak hebben we hier mensen die willen re-integreren en dus tijdelijk komen werken en daarna uitstromen naar ander werk. Ook hebben we mensen met bijvoorbeeld autisme die hier een werkplek vinden die past bij hun persoonlijke situatie. Wij begrijpen hen. We waren begonnen met activiteiten in het Emmausklooster aan de overkant, maar de kapucijnerpaters zijn in aantal toegenomen en hebben weer meer ruimte nodig. We zijn blij met het Bronckhorstklooster, we hebben ruimte in het gebouw en de tuin levert werk en veel verse producten. De arbeidsmigranten wonen aan de andere kant. De verbouwing van de kapel hebben we met respect voor het verleden uitgevoerd. We hebben van alles hergebruikt, de kerkbanken zijn terug te vinden in de verschillende ontwerpen en het altaar staat er nog en is verwerkt in een uitserveertafel. Om alles sfeervoller te maken hebben we binnen een ruimtelijke overkapping gebruikt. De ramen moesten zichtbaar blijven, Monumentenzorg heeft met ons meegekeken. Er staat een banquetingmap met een uitgebreid overzicht van alle mogelijkheden op de website van Carrousel Groen. ‘Mensen samenbrengen, dat is het achterliggende doel van de diners. Over een paar maanden gaan we het ‘donderdagavond-diner’ evalueren. En mocht het goed lopen dan gaan we misschien naar twee keer per maand.”

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Uit de krant