
Kunst en ambacht komen tot leven tijdens Open Atelierdagen in Ravenstein
Ravenstein 154 keer gelezenRAVENSTEIN – In het weekend van 9 en 10 mei opent vestingstad Ravenstein haar deuren voor liefhebbers van kunst, ambacht en muziek. Tijdens de Open Atelierdagen, onderdeel van het landelijke atelierweekend, laten de leden van het Kunst- en Ambachtsgilde Ravenstein zien wat er schuilgaat achter de gevels van hun ateliers. Tussen 11 en 17 uur krijgen bezoekers de kans om makers aan het werk te zien en hun verhalen van dichtbij te beleven.
Een wandeling door de stad voert langs een grote variatie aan disciplines. Zo laat glaskunstenaar Katinka Waelbers zien hoe zij met haar glasblazerij en mixed media technieken bijzondere objecten maakt, terwijl bierbrouwer Wil van Haren in zijn brouwerij Wilskracht vertelt over het brouwproces van zijn prijswinnende bieren. Bij Stadsmolen De Nijverheid geeft molenaar Michiel Beerens inzicht in het ambachtelijke proces van graan tot brood, mits de wind meewerkt.
Ook traditionele ambachten zijn volop vertegenwoordigd. Roland Lemmers deelt zijn passie als klokkenmaker en vertelt over de techniek achter uurwerken. Bij Joost en Max Vlemmix krijgen bezoekers een inkijkje in het werk van goud- en zilversmeden, waar onder meer solderen, graveren en polijsten aan bod komen. Stoffeerder Heleen Nachtegaal laat zien hoe meubels een tweede leven krijgen, terwijl Mirjam van Rosmalen al dertig jaar ervaring heeft in het restaureren van houten meubels en daarnaast een kleine brocantecollectie presenteert.
De creatieve diversiteit stopt daar niet. Beeldhouwster Ella Splint toont hoe zij steen transformeert tot vloeiende vormen, geïnspireerd door persoonlijke waarnemingen en emoties. Kunstschilder Rick Duijs exposeert realistische stillevens en portretten, terwijl Geertje Hoogenboom zich richt op toegepaste kunst en innovatieve materialen voor interieur en meubelontwerp. In het tattoo-atelier van Eva D, Desperado, waar ook Elora en Myke werken, wordt duidelijk hoe persoonlijke ontwerpen tot stand komen.
Ook op culinair gebied valt er veel te ontdekken. Chocolatier Noa Vlemmix, winnaar van de Dutch Pastry Award en lid van een internationaal wedstrijdteam, vertelt over haar vak en de weg naar haar creaties. Stadsvinoloog Joyce ontvangt bezoekers in een proeflokaal aan de Marktstraat, waar ook een wijnproeverij mogelijk is. Ondertussen houdt fietsmaker Hein Peters zijn werkplaats open en staat hij klaar om bezoekers letterlijk weer op weg te helpen.
Bijzonder is ook de aanwezigheid van Hans Brenters, die als meubelmaker én ‘bomenfluisteraar’ vertelt over het groen en erfgoed op ravelijn Polleke. Karin Wolters nodigt bezoekers uit om kennis te maken met pilates en de voordelen daarvan voor lichaam en geest. Ondertussen presenteert keramist Anne Sey op de Markt haar collectie vazen, schalen en theekommen.
Exposities en optredens in Garnizoenskerk
De Garnizoenskerk vormt tijdens het weekend een belangrijk cultureel middelpunt. Hier zijn op zaterdag en zondag exposities te zien van fotografen Luc Verbeke en Rob Pluijm, die ieder op hun eigen manier spelen met licht, sfeer en vergankelijkheid. Ook het werk van taxidermist Maartje Ampts is hier te bewonderen, waarin respect voor natuur en fascinatie voor vergankelijkheid centraal staan.
Beide dagen vanaf 14 uur is de kerk bovendien het podium voor optredens. Chef Staatspersbureau van het Land van Ravenstein Theo van Duren (foto) brengt met zijn voordrachten een bijzondere mix van humor, wetenschap en verbeelding. Hij vertelt over de zegeningen van de vrijstaat. Met een drietal voordrachten zet hij de Universiteit van Ravenstein in de schijnwerpers. Want naast zijn activiteiten als propagandamachine is Van Duren als natuurfilosoof verbonden aan de faculteit Gedragswetenschap Mens en Dier. Aan de hand van schokkend beeldmateriaal bespreekt hij wetenschappelijke onderzoeken naar de intelligentie van huisdieren in binnen- en buitenland; naar de noodzaak van asfalt in natuurgebieden en naar mogelijke verbanden tussen klimaatverandering en toenemende obesitas bij ijsberen.
Componist en organist Mark van Platen verzorgt een muzikale uitvoering, mogelijk zelfs een wereldpremière: Loopvogels, ‘Souvenir de Ravenstein’. Spoken word-artiest Evie van Aart, zij won in 2025 in Amsterdam de Kunstbendewedstrijd in de categorie ‘taal’, laat horen hoe taal kan raken en verbinden.
Wat dit weekend bijzonder maakt, is de directe ontmoeting met de maker. Overal in de stad wordt gewerkt, uitgelegd en gedeeld. Ravenstein vormt daarbij een sfeervol decor, waar historie en creativiteit samenkomen.





















