
SP eist actie van gemeente Oss: ‘Omwonenden geitenbedrijven lopen gevaar’
Herpen 723 keer gelezenHERPEN/OVERLANGEL - De SP-fractie in Oss, bij monde van raadslid Adrie Geerts, maakt zich ernstig zorgen over de gezondheidsrisico’s voor inwoners van Herpen, Overlangel en Haren die in de buurt van een geitenbedrijf wonen. Uit het nieuwste onderzoeksrapport Veehouderij en Gezondheid Omwonenden (VGO-III) blijkt opnieuw dat mensen binnen een straal van twee kilometer een fors verhoogde kans op longontsteking hebben. De SP wil van het Osse college weten welke maatregelen het gaat nemen om inwoners te beschermen.
“Al elf jaar wijzen onderzoeken in dezelfde richting en nog steeds doet de overheid niets”, aldus Geerts. “We kunnen niet blijven wachten op nóg een rapport terwijl de gezondheid van onze inwoners op het spel staat.”
Uit het onderzoek, dat eerder werd uitgevoerd in 2016 en 2019, blijkt een structureel verband tussen geitenhouderijen en een verhoogd risico op longontstekingen. In Nederland zouden hierdoor jaarlijks tot 100 extra sterfgevallen kunnen optreden. Ondanks deze alarmerende cijfers blijft actie van het kabinet uit. In plaats van in te grijpen, heeft minister Wiersma opnieuw een vervolgonderzoek bij de Gezondheidsraad aangevraagd.
Volgens de Omgevingsdienst Brabant Noord (ODBN) zijn er tien geitenhouderijen in de gemeente Oss, waarvan twee nabij de bebouwde kom. Hierdoor vallen de dorpen Herpen, Overlangel en Haren volledig binnen de risicovolle straal van twee kilometer. De SP wil van het college weten of er maatregelen worden genomen om bedrijven te verplaatsen of risico’s te verminderen.
“De GGD adviseert al jaren om het voorzorgsprincipe toe te passen bij geitenhouderijen”, stelt Geerts. “Dat betekent niet alleen dat er geen nieuwe bedrijven bij mogen komen, maar ook dat we serieus moeten kijken naar bestaande bedrijven. Wat doet Oss met dat advies?”




















