
Samen praten over vroeger
Grave 95 keer gelezenDoor Annelies Graafsma
GRAVE - Ellen van den Brand, BiblioPlus-regisseur van ‘Leven Lang Leren’, legt de veertiende herinneringskoffer op de leestafel van de bibliotheek in Grave: het thema is ‘Grave’. Ze heeft al dertien van dergelijke koffers gemaakt, allemaal met herkenbare spulletjes van vroeger. De koffers hebben thema’s zoals school, speelgoed, familie, tradities, verkeer en vervoer.
BiblioPlus leent de koffers uit aan activiteitenbegeleiders in de ouderenzorg, maar zeker ook aan zoons en dochters van ouderen. “Een gesprek over vroeger is waardevol”, zegt Van den Brand. “Je hoort de geschiedenis en beleving van oudere mensen. Ouderen kunnen hun eigen verhaal vertellen aan de hand van de foto’s en voorwerpen van vroeger.”
Voor inwoners van Boxmeer en Cuijk waren al eerder zulke “koffers met herinneringen” gemaakt en zo is het idee geboren om met vrijwilligers van Graafse Bibliotheek eenzelfde soort herinneringskoffer te maken, nu speciaal voor Grave. Marie-José Verbeeten en Annet van ’t Geloof zijn op zoek gegaan naar voorwerpen, boekjes en foto’s. Ook een aantal terugkerende tradities is opgenomen en zelfs het Graafs Volkslied is te beluisteren. Van ’t Geloof: “Als je ouder wordt en het geheugen je misschien in de steek laat, is praten over het verleden soms niet gemakkelijk. Met de boekjes, de spelletjes, de voorwerpen en de foto’s van vroeger maken we het gesprek gemakkelijker. Maar de koffer is niet alleen voor mensen met geheugenproblemen. Het lijkt mij echt waardevol om met een aantal ouderen aan tafel te zitten en herinneringen te delen.”
ArenaLokaal vroeg de bijna negentigjarige Netty Megens-Van der Doelen naar haar mening over de koffer. Zij vindt vooral de Graafse foto’s in de koffer prachtig. Ze begint er onmiddellijk over te vertellen. Mevrouw Megens heeft een krantenknipsel meegebracht uit een oude KRO-gids: een foto van de Markt in Grave. Haar eigen winkel met woonhuis is gefotografeerd met nog het oorspronkelijke, later afgebrande huisje tegen de Elisabethkerk aan. De foto staat op de voorkant van de gids met de titel De poort van Brabant. Wij hebben er meteen een uitgebreid gesprek over. En precies dat is de bedoeling van Ellen van den Brand en Annet van ‘t Geloof.
Deze veertiende koffer roept wel de vraag op of hij ook geschikt is voor mensen die niet in Grave of omgeving zijn geboren of opgegroeid? ‘Dan zijn de andere herinneringskoffers misschien meer geschikt’, zegt van den Brand. Mevrouw Megens is het daar mee eens; spulletjes uit de huishouding, voorbeelden van lesmateriaal, een rozenkrans, boenwas of een oud fototoestel zijn dan passender. De koffers zijn te reserveren bij de bieb en via www.biblioplus.nl/collectie/Herinneringskoffer.html.




















